Kamp Çadırı KurulumuBu yazımızda sizlere çadır kurulumu ile ilgili genel bilgiler vereceğiz. Öncelikle Çadırınızı kuracağınız yerin seçimi çok önemlidir. Çadırınız kuracağınız yer uçurum ve kayalık yükseltilerden uzak olmalıdır. Ayrıca kamp yasalarına uyduğundan emin olmalı ve trafo alanlarına ya da askeri atış alanı gibi tehlikeli yerlerden uzak olunmalıdır. Arazinin yapısı çadırın gücünü ve güvenliğinizi etkileyebilecek en önemli unsurlardandır. Çadırınızı kuracağınız yerdeki dalları ve taşları temizleyiniz. Çadırınızı kuracağınız yerde bekleyerek rüzgarın yönüne dikkat etmelisiniz. Çünkü çadırınızı kurarken kapıdan hava almayacak ve şekilde konumlandırmalısınız. Bu sayede çadırınıza kapıdan hava almayacak ve köşe direklere baskı yapmayacaktır.

Rüzgarın yönünden sonra dikkat etmeniz gereken şey, Güneşin nereden doğacağıdır. Sabah güneşe doğru cadırınızı kurarsanız hem pek hoş olmayan şekilde uyanabilirsiniz hem de çadırınıza zarar verebilmektedir. Kamp çadırınızın tuvalet ve yemek pişirme alanlarından uzak olması daha güvenlidir. Özellikle ateş yakacaksanız kesinlikle çadırınızından uzak olmalıdır. Ani rüzgar değişimi ile çadırınızı yakabilirsiniz. Koşulları ayarladığımıza göre çadırımızı kurabiliriz.

Öncelikle çadırınızı kurmadan önce sizi nemden koruması için zemine muşamba seriniz. Muşambanın çadırdan büyük olmaması gerekir. Eğer ki büyükse uzun kısımları çadırın altına doğru toplayınız. Çadırın naylon bölümü hafif olduğundan naylon kısmını açarak köşelerden köşe direklerini geçiriniz ve her bir köşeyi sıra sıra kaldırarak kazıklar ile yere çakınız ya da sabitleyiniz. Çadırın köşelerini bir birine bağlayarak köşeleri güçlendiriniz. Eğer ki çadırınız standart çadırlardan değilse, çadırınızın yükseltisine köşelerine göre birleştirme işlemlerini ve sıralama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bütün bu işlemlerin püf noktalarının çadır modellerine göre değişiklik gösterebileceğini unutmayınız ve kullanma klavuzunu okuyunuz.

Bu yazımızda çadır kurulumu ve genel dikkat edilmesi gerekenlere değindik. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?